Cumali KENEŞ

Elektrik elektronik mühendisi

1967 Malatya doğumluyum.

İlk orta ve lise yi Malatya da okudum.Lise yi Endüstri Meslek lisesi Elektrik bölümünden mezun olduktan sonra 1985 yılında ODTÜ Gaziantep mühendislik fakültesi Elektrik-elektronik mühendisliği bölümü mu kazandım .

Üniversite sonrası 1994 _2000 yılları arasında Kazakistan da yerleşik Demirbaş&Company  olarak anahtar teslim Un fabrikaları satışı yaptım.Bu süreçte Kuzey Kazakistan da  22 adet değişik kapasite de Un fabrikası nin kuruluşu nu gerçekleştirdim.

1998 deki Rus Ekonomi krizinden sonra  Un fabrikaları satışı ve kurulumu bu sonlandırmak zorunda kaldım.

2000  yılı son unda Turkiye ye dönüş yaptım.

2001 yılında Malatya da süt sığırcılığı işletmesi kurdum ve işletmesini yürütürken 2003 yılında  Malatya da faaliyet alanı hayvan ıslahı ve kayıt sistemi olan Damızlık Sığır Yetiştiricileri  Birliği ni kurrdum ve kurucu Yönetim kurulu başkanlığı ni üstlendim.

2003_2008 yılları arasında 2 dönem Yönetim kurulu başkanlığı na devam ettim.

2008 de Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği başkanlık görevini neden ayrıldıktan sonra Süt sığırcılığı ile ve kayısı yetiştiriciliği ile uğraştım.

2013 te sığır yetiştiriciliğini bırakarak.Ciftigi kiraya verdim.

Aynı yıl kaysi üreticiler i için çok gerekli olan 

Kayısı çekirdeği çıkartma makinesi geliştirmek için Ar_ge çalışmalarina başladım.

2013 yılında Çorlu /Tekirdağ da Doğan Mekatronik Firması adına gelistirdigim sistem için hazırladığım Ar-ge İnovasyon projesi KOSGEB tarafından kabul edildi .

2014 Kadın ayında Kayısı Çekirdeği çıkartma makinesi projemi başarılı bir şekilde sonuclandirdim.

Ne yazık ki Ar- ge calismasi sonucu geliştirdiğimiz prototipi endüstriyel hale donusrmek için gerekli finans kaynağına ulasamadigimdan proje prototip olarak kaldı.

Finans arayışları halen devam etmektedir.


İş Deneyimleri


 • Demirbaş&Company/Kazakistan / 1994 Mart - 2000 Aralık
  şirket ortağı (Genel Müdür)

  Kostanay /Kazakistan da Un fabrikaları satışı montajı ile iştikal eden şirketin kurucu ortağı ve Genel Müdür lugunu  yürüttüm.

  Şirket Türkiyede tedarik ettiği Un fabrikası ekipmanları ile Kuzey Kazakistan da Anahtar teslim Un fabrikaları satışı yapmakta idi.

 • Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği / 2003 Haziran - 2008 Şubat
  Yönetim Kurulu Başkanı

  Sığır türü hayvanların Islah amaci ve soykutugu kayitlari için kurulan birligin kurucu  ve 2 dönem Yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptım .sığır cinci hayvanlarin  Soy kütüğü kayitlarinin dijital ortamda tutulmasi amacı ile 81 ilde kurulan birliklere ve Merkez birliği ne danışmanlık yaptım.Gordugum lüzum üzerine 2008 yılı Şubat ayında istifa ettim.

 • Doğan Mekatronik/ Çorlu Tekirdağ / 2013 Haziran - 2014 Kasım
  Proje koordinatörü

  Kendi gelistirdigim kaysi Çekirdeği çıkartma makinesi nin ARGE proje koordinatörü olarak görev yaptım.Projenin bitimi itibariyle bu görevden ayrildim


Eğitimler


 • ODTÜ Gaziantep mühendislik fakültesi / 1985 Ekim - 1994 Temmuz
  Elektrik elektronik mühendisliğiProjeler


 • Kayısı Çekirdeği çıkartma Ar-ge / 01/06/2013

  Malatya ve çevresinde üretilen kuru kaysidan el ile yapilan cekirdek çıkarma işçiliği ni elektronik otomasyon ile sevk ve kontrol edilen bir mekanizasyonla yapmayi saglayacsk bir sistemin geliştirmesi.Proje başarılı bir şekilde 2014 yılı Kasım ayında başarılı bir şekilde sonuclandirilmistir.

 • On soykutugu projesi / 2004-06-01

  Islah edilen süt sigilari nin soykutugu kayit larının dijital ortamda tutulmasi


Beceriler


 • Proje geliştirme - experienced

Diller


 • İngilizce - b2
 • Rusça - c1
 • Kazakça - b1
 • Türkçe - native